Part No: BC20-CP40-VP4X2
Attributes
CONNECTOR TYPE M16 Terminal Chamber
FEATURE 9 Sensor Head Positions
FEATURE DC 4-wire
OUTPUT TYPE Complementary PNP (SPDT)
SENSING DISTANCE (mm) 20
SENSOR FUNCTION Capacitive
THREAD/SIZE 114 x 40 x 40 mm
TYPE OF INSTALLATION Flush / Non-flush
Voltage 12VDC
Voltage 24VDC
Voltage 48VDC
Voltage 64VDC